مقالات دندانپزشکی اهمیت دندان های آسیاب و نیش شیری

اهمیت دندان های آسیاب و نیش شیری

0
0
1

ما در سایت پرنس دنتال بارها درباره اهمیت دندان های شیری صحیت کرده ایم, اما در این بخش می خواهیم درباره اهمیت دندان های آسیاب و نیش شیری صحبت کنیم که بسیار مهم هستند و مراقبت از این دندان ها بسیار ضروری است.

مراقبت از همه دندان های شیری بچه ها به دلیل تغذیه مناسب و اینکه بچه به راحتی غذا بخورند, تکلم آسان و همچنین حفظ فضای لازم برای دندان های دائمی لازم و ضروری می باشد. با این وجود مراقبت بیشتر از برخی دندان ها مانند دندان های آسیاب و نیش شیری اهمیت بالاتری دارد, در ادامه علل این مورد را بیان می کنیم.

از آنجا که دندان های نیش و دندان های آسیاب کودکان معمولا بین سنین 9 تا 12 سالگی کودک می افتند و این دندان ها در تغذیه و جویدن خوراکی های تقش بسیار مهمی دارند و همچنین فضای مورد نیاز برای رشد دندان دائمی را حفظ می کنند حفظ این دندان های شیری بچه ها بسیار با اهمیت می باشد.

به دلایلی که در بالا ذکر شد دندانپزشک اطفال بسیار تلاش می کند از خارج کردن دندان های شیری, به ویژه این دندان ها پرهیز کند, دندانپزشکان همواره به والدین توصیه می کنند که برای ویزیت دندان های بچه ها به صورت مرتب در زمان های تعیین شده توسط دندانپزشک به دندانپزشکی مراجعه کنند تا اگر مشکلاتی در دندان های کودکان مشاهده شد در همان ابتدا نسبت به درمانشان اقدام شود تا دندان سالم مانده و از دست نرود.

با این حال گاهی مواردی مانند شکستگی تاج و ریشه دندان, پوسیدگی و عفونت بسیار شدید دندان و . . . به وجود می آید که دندانپزشک به ناچار مجبور است این دندان را از دهان خارج کند. در چنین شرایطی یعنی در صورت کشیدن دندان شیری یا آسیاب, متخصص دندانپزشکی اطفال توصیه می کند از فضانگهدارنده دندان جهت حفظ فضا برای رشد دندان های دائمی که بعد از مدت کوتاهی رشد می کنند استفاده کند.

عدم استفاده از فضانگهدارنده می تواند باعث بروز مشکلاتی مانند حرکت دندان های اطرافی و بسته شده فضا برای رشد دندان دائمی کرده و می تواند مشکلاتی مانند گیر کردن این دندان بین دندانهای کناری و یا رویش کج آن و نامرتبی دندانی بشود.

تشخیص صحیح دندانپزشک در چنین مواردی بسیار مهم است و معمولا توصیه به استفاده از فضا نگهدارنده می کنند مگر اینکه کمتر از 6 ماه نسب به رویش دندان دائمی کودک زمان باقی مانده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانستنی هایی درباره دندان عقل قبل از جراحی و کشیدن دندان عقل

در دندانپزشکی کودکان پرنس مقالات مختلفی درباره دندان عقل منتشر شده است. برای مثال می توانی…