دندان شیری در چند سالگی می افتد؟ | زمان افتادن دندان شیری

برخی از والدین تصور اشتباهی درباره زمان افتادن دندان شیری‌ فرزندشان دارند و فکر می کنند تمامی دندان شیری کودک در سن 6 سالگی می افتد, در حالیکه این تصور والدین نادرست است. در این بخش از دندانپزشکی کودکان پرنس درباره زمان افتادن دندان شیری کودکان و اینکه دندان شیری در چند سالگی می افتد؟ صحبت خواهیم کرد.

در واقع دندان های شیری ردیف جلوی بچه ها در سن 6 یا 7 سالگی شروع به ریختن و افتادن می کنند، اما جالب است که بدانید دندان های آسیاب و کرسی بچه ها بعد از چند سال از افتادن دندان های جلویی شیری می افتند، در واقع دندان های کرسی ردیف عقب شیری بچه ها تا حدود سن 12 سالگی در دهان حضور دارند، وجود دندان های کرسی شیری در تکامل فک کودکان و همچنین حفظ فضای لازم برای رویش دندان‌های دائمی شان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

متاسفانه برخی از والدین این تصور را دارند که مراقبت از دندان های شیری بچه ها اهمیت چندانی ندارد، چراکه این دندان ها دائمی نیستند و حتی اگر پوسیده و خراب شدند بعد از چند سال دندان های اصلی سالم جایگزین شان می شوند و دیگر خبری از این دندان های پوسیده نیست.

اما بهتر است بدانید که دندان های شیری مانند یک راهنما برای دندان‌های دائمی عمل می کنند و باعث هدایت صحیح دندان های دائمی به مسیر اصلی و صحیح شان هستند، اگر از دندان های شیری کودکان مراقبت نشود و این دندان ها دچار پوسیدگی و خرابی شوند و بیفتند، به این دلیل که جایشان خالی می ماند، خاصیت هدایت این دندان ها از دست می رود و دندان های اصلی و دائمی کودک نمی‌توانند در مسیر اصلی و صحیح رشد کنند. البته اگر کودکان به دلایلی دندانشان را از دست داده باشند دندانپزشک کودکان می تواند در این مسیر راهنمایی های خوب و مفیدی را داشته باشد تا دندان دائمی کمترین آسیب را از این موضوع ببیند، برای مثال می‌توان از فضا نگهدارنده دندان کودک استفاده کرد. با این حال مراقبت از دندان های شیری کودکان بسیار مهم و ضروری می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *